Кремиковският манастир "Свети Георги" (WOW point) е разположен на около 3 км. над софийския кв. Кремиковци, в ниските склонове на Стара планина. По пътя се заражда съжаление, че изобщо сме се отправили натам поради местата, през които се минава - индустриални парцели и грозни работнически общежития, обслужващи близкия металургичен комбинат. След кв. Кремиковци обаче попадаме в прекрасната местност около манастира, където няма и помен от лошия въздух и неприятната гледка по-долу.
Както повечето представени на този сайт, тази Света обител също датира от Второто българско царство. Предполага се, че е построена по времето на Иван Александър. През 1382 г., когато османските нашественици завладяват София, манастирът е напълно разрушен. 111 години по-късно е изграден отново.
Комплекса се състои основно от две перпендикулярни жилищни сгради, стара и нова църква. Безспорно най-голям интерес от историческа гледна точка представлява стария храм - сравнително малка, продълговата постройка без купол. Той е построен през 1493 г. (впоследствие обновен през 1611 г.) и приблизително оттогава датират и стенописите в него, по-голямата част от които са реставрирани и съответно оцелели до днес. Те са създадени изцяло в традицията на средновековната българска живопис от 13-ти и 14-ти век. Повечето са на тъмен фон, върху който ярко изпъкват фигурите на светците. Впечатление прави композицията с църковния патрон Св. Георги, яхнал бял кон и забил в дракона дългото си копие. Забелязват се различия в стила и похватите между стенните рисунки в пердверието и в основната зала, което говори за различни зографи, работили там.
Новата църква (1902 г.) "Покров Богородичен" е хубава постройка, в която се пазят реликвите на манастира - средновековното Кремиковско евангелие (1497 г.) с красивото си калиграфско изписване и дървен иконостас от 17-ти век. Жилищните сгради, които са на повече ог 250 години и основата на които е от прост дървен плет, са изцяло реновирани през последните години. Този манастир се приема за един от най-стойностните средновековни паметници на културата на Балканите.
В манастира се съхраняват Светите мощи на Св. Вмчк. Пантелеймон и Св. Вмчк. Теодор Стратилат
bulgarianmonastery.com