В стария квартал „Вароша” на Благоевград се намира църквата „Въведение Богородично”, която е обявена за национален паметник на културата.
Църквата представлява трикорабна базилка, богато изографисана от майстори на Банската художествена школа. Характерна особеност е много дълбоката ажурна дърворезба на иконостаса. Камбанарията е изнесена встрани от храмовия комплекс. „Въведение Богородично” е построена по подобие на църквата в Рилския манастир.
В двора се издига мемориал на Гоце-Делчевия род, както и паметник на майор Иван Павлович Орлински, чието име се свързва с първото освобождаване на Благоевград от турско робство.
На това място преди да бъде издигната църквата е имало малък храм, в който е живял самотен монах. Там е основано първото килийно училище в града. То е било духовно-просветен център за населението на Горна Джумая - старото име на Благоевград. Преподаватели в училището са били духовници от Рилския манастир, Атонските и други манастири.
С модернизацията на Османската империя жителите на Горна Джумая изпитали потребност от нов храм за духовните си нужди. През 1838 г. те изпратили молба до Османската империя за разрешаване построяването на църква. Така строежът започнал през 1840 г. Жителите на квартал „Вароша”, които тогава наброявали около 150, я построяват сами със свои собствени средства и труд. Дори жените са носили камъни в престилките си, за да помагат. Строежът продължил четири години и през 1844 г. църквата е осветена. За времето си тя била една от най-богатите и най-пищните в региона.
По-късно, в епохата на Възраждането, в двора на църквата е построено ново училище. То е предлагало високо за времето си заплащане на преподавателите, но църковното настоятелство много стриктно е наблюдавало морала на възпитателите. В училището са работили учители като Арсений Костенцев, Константин Босилков, Димитър Бисеров.
Днес църквата „Въведение Богородично” е запазена в автентичния ѝ вид. Тя събира благоевградчани на християнски празници, венчавки и други поводи.
bulgariainside.com